Czym jest IFUSCO?
IFUSCO, czyli Międzynarodowa Studencka Konferencja Ugrofinistyczna (International Finno-Ugric Students’ Conference), to doroczne wydarzenie organizowane przez studentów dla studentów. Każda edycja odbywa się w mieście, gdzie można studiować ugrofinistykę na uczelni państwowej.  Głównym celem IFUSCO jest integracja studentów ugrofinistyki z rożnych stron świata i zapewnienie im możliwosci wymiany informacji, dyskusji na tematy ugrofińskie i dobrej zabawy.

Czy żeby wziąć udział w IFUSCO, muszę studiować ugrofinistykę?
Ależ skąd! Zapraszamy wszystkich entuzjastów ugrofinistyki, nie przywiązujemy wagi do dyplomów i legitymacji studenckich. Jeśli tylko czujesz, że masz coś interesującego do powiedzenia, albo po prostu chcesz posłuchać mądrych młodych ludzi i poszukać inspiracji, na pewno znajdzie się dla Ciebie miejsce! Tu znajdziesz formularz rejestracyjny.

Kiedy i gdzie odbyło się pierwsze IFUSCO? A ostatnie?
Pierwsze IFUSCO odbyło się w Getyndze w maju 1984 roku (całkiem dawno temu, nieprawdaż?). Było kameralnym spotkaniem 26 studentów z Getyngi i Groningen (fenniści z pewnością docenią aliterację). Zeszłoroczne IFUSCO zorganizowano w Helsinkach i było ono stosunkowo niewielkie – na konferencji spotkało się wtedy 54 uczestnikow, ale chociażby w 2013 roku do Syktywkaru ściagnęło aż 230 osób, aby wymienić myśli i doświadczenia.

Właściwie dlaczego organizujecie IFUSCO w Warszawie? Co Polska ma wspólnego z językami i kulturami ugrofińskimi?
Rzecz jasna, Polska nie jest krajem ugrofińskim. Nie zmienia to faktu, że na naszych uniwersytetach można studiować filologie ugrofińskie, na przykład w Poznaniu, gdzie w 1994 roku odbyła się jedenasta edycja IFUSCO, oraz właśnie w Warszawie. Katedra Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego w 2017 roku będzie obchodzić 65. urodziny, a młodziutka linia fińska – dziesiąte. Organizacja IFUSCO to wymarzony sposób na uczczenie tej podwójnej rocznicy!
Fiński i węgierski to nie jedyne ugrofińskie języki, jakich można się uczyć w Warszawie. Jako drugi język kierunkowy studenci KH mogą wybrać estoński, organizowany jest również lektorat z języka udmurckiego.
Ciekawostka: dr Szymon Pawlas, (między innymi) lektor języka udmurckiego, jest autorem projektu UFLAG – flagi ludów ugrofińskich. Więcej informacji na temat UFLAG można znaleźć tutaj: http://varpho.republika.pl/uflag/uflag.htm

Ile wynosi i co obejmuje opłata konferencyjna?
Opłata konferencyjna wynosi 10 euro/42 złote i zawiera:
– materiały dotyczące konferencji, otoczenia uniwersytetu, mapki i inne wskazówki ułatwiające życie,
– gorące napoje i przekąski
– pomoc przy rezerwacji pokoju, z warszawskim transportem publicznym czy innych kwestiach związanych z pobytem w mieście/kraju

UWAGA! Towarzyszące konferencji atrakcje mogą być dodatkowo płatne, więc lepiej weź ze sobą trochę gotówki!

Konto bankowe (złotówkowe):
Uniwersytet Warszawski Wydział Neofilologii-Katedra Hungarystyki,
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa
71 1160 2202 0000 0000 6232 6100

Konto walutowe (EURO):
Uniwersytet Warszawski
Bank Millenium SA
PL 64 1160 2202 0000 0000 6084 9207
Swift: BIGBPLPWXXX

UWAGA! Wzór tytułu przelewu (konieczny do zidentyfikowania wpłaty):
33-20; Twoje nazwisko i imię; IFUSCO

Gdzie mogę przenocować? Mam wziąć ze sobą namiot?
Stworzyliśmy listę wszystkich hosteli w pobliżu miejsca konferencji (Dobrej 55) i innych możliwości noclegowych by ułatwić odszukanie miejsca dopasowanego do prywatnych potrzeb każdego uczestnika. Ceny są różne w zależności od lokalizacji i czasu rezerwacji, więc zachęcamy do jak najszybszej rezerwacji, dopóki koszta zakwaterowania nie wzrosną. Wszystkie hostele z listy są dostępne na stronie booking.com, chociaż spora część ma również swoje własne strony.

Hostels

Pozostałe możliwości:
Airbnb Warszawa: https://www.airbnb.pl/s/Polska–Warszawa/homes?allow_override%5B%5D=&s_tag=jRn9lpZK
Coachsurfing Warszawa: https://www.couchsurfing.com/places/europe/poland/warsaw

Kiedy dokładnie się spotykamy?
IFUSCO 2017 odbędzie się w dniach 18-22 września 2017.

Do kiedy muszę się zarejestrować?
Termin rejestracji upływa 31 lipca 2017.

Chcę się zjawić na konferencji, ale nie wiem jeszcze, czy interesuje mnie czynny udział.
Spokojnie, możesz najpierw zarejestrować się jako uczestnik, a dopiero potem dosłać nam abstrakt. Masz czas do końca lipca.

Jak długi powinien być abstrakt i jakie są wymagania co do języka?
Abstrakt powinien mieć nie więcej niż 2000 znaków ze spacjami. Na IFUSCO stosujemy „zasadę trzech języków”, zgodnie z którą abstrakt, referat i prezentacja multimedialna powinny zostać przygotowane w trzech różnych językach (do wyboru polski, angielski, rosyjski lub dowolny język ugrofiński). Dzięki temu prawie wszyscy słuchacze mają szansę zrozumieć, o czym jest mowa w każdym referacie.